Достапни линкови

Цхинвали:Стотици загинати во борбите меѓу руската армија и грузиските сили


Стотици луѓе загинаа во жестоките борби меѓу грузиската и руската армија за главниот град на Јужна Осетија, Цхинвали. Повеќе од 30.000 луѓе го напуштија градот кој во изминатите два дена првин го зазедоа грузиските сили, а потоа руската армија, која испрати 150 тенкови за да им помогне на проруски ориентираните сили на Јужна Осетија. Руската армија тврди дека во моментот го контролира градот.
XS
SM
MD
LG