Достапни линкови

Брисел: Стапија во сила новите санкции против Иран


Во Европската Унија денеска стапија во сила новите санкции против Иран поради одбивањето на Техеран да соработува со Обединетите Нации за контроверзниот ирански нукларен програм. Во соопштението се повикани 27 те земји членки да не влегуваат во нови финансиски договори со Иран. Исто така се дава мандат за инспекција на иранските карго авиони доколку постои сомневање дека се пренесува нуклеарен материјал.
XS
SM
MD
LG