Достапни линкови

Њујорк: ОН ја продолжија мисијата во Ирак


Советот за безбедност едногласно ја продолжи уште за една година мисијата на Обединетите Нации во Ирак. Мисијата, составена меѓународен и ирачки персонал, има за цел помош при политичкиот дијалог и националната обнова на земјата. Ирачката влада пак вети дека ке помогне при изградба на нов штаб на Обединетите Нации во Багдад каде пред пет години во бомбардирање беше уништена старата зграда при што загинаа 20 лица.
XS
SM
MD
LG