Достапни линкови

Њујорк: Шесте земји учесницчки во преговорите со Иран ќе разговараат за нова резолуција на ОН


Шестте земји кои учествуваат во преговорите за иранската нуклеарна програма ќе разговараат околу нова резолуција на Обединетите Нации за повторно воведување на санкции кон Иран, соопшти Стејт департментот. Имајќи предвид дека досега немаше позитивен одговор од Иран големите сили ги разгледуваат следните чекори, се вели во соопштението од Стејт Департментот. За иранската нуклеарна програма денеска во Брисел ќе разговараат и главниот ирански преговарач Саид Џалили и високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана.
XS
SM
MD
LG