Достапни линкови

Хирошиме: 63 години од фрлањето на атомската бомба


Јапонскиот град Хирошима денеска ја одбележува 63- годишнината од фрлањето на атомската бомба кон крајот на Втората светска војна. Околу 45 илјади луѓе, меѓу кои и премиерот Јасуо Фукуда, се собрале оддавајќи им почит на загинатите. Американската атомска бомба на 6- ти август 1945-та уби 140 илјади луѓе, а повеќе десетици илјади беа фатално ранети или радиоактивно озрачени.
XS
SM
MD
LG