Достапни линкови

Њујорк: Големата разлика меѓу богатите и сиромашните во Азија огромен ризик


Во извештај на УНИЦЕФ се предупредува дека големата разлика меѓу богатите и сиромашните во Азиските растечки економии се огромен ризик за животите на мајките и децата. Се наведува дека над 40 насто од децата кои умирале до 5 тата година во светот отпаѓале на азиско – пацифичкиот регион. Како главни болести се пнеумонијата и дијарејата.
XS
SM
MD
LG