Достапни линкови

Вашингтон: НАСА утврди постоење вода на Марс


Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека нејзниот робот Феникс потвдрил постоење вода на Марс. Научникот на НАСА Вилијам Бојнтон од Унивезитетот во Аризона наведе дека докази за мраз се приметени од страна на орбитерот Одисеј а Феникс во друг случај минатиот месец забележал делчиња мраз кои се топат. Феникс слета на северниот пол на Марс на 25 мај на три месечната мисија но како како што соопшти американската вселеснка агенција таа ке се продолжи за уште два месеца.
XS
SM
MD
LG