Достапни линкови

Подгорица: Военото обвинителство покрена обвиненија за воени злосторства против осум војници на ЈНА


Црногорското обвинителство вчера покрена обвиненија за воени злосторста против осум поранешни војници на Југословенската армија. Тие се осомничени за убиството на 23 косовски Албанци за време на воздушниот напад на НАТО врз Југославија во 1999 година. Според обвиненеето жртвите биле убиени додека влегувале на територијата на Црна Гора, бегајќи од Косово.Обвинителството издаде наредба обвинетите да бидат приведени.
XS
SM
MD
LG