Достапни линкови

Хаг: Денеска прво појавување на Караџиќ пред судот


Се очекува во текот на денов поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ да го има своето прво појавување пред меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг. Караџиќ пристигна во Хаг во текот на вчерашниот ден откако беше уапсен минатата недела по бегство од повеќе од една деценија. Хашкиот Трибунал го терети Караџиќ за геноцид против несрпското население во периодот од 1992-1995 година во босанската војна.
XS
SM
MD
LG