Достапни линкови

Истанбул: 15 загинати и над 150 повредени во две експлозии


Во екплозии на две бомби кои одекнаа синока во Истанбул загина 16 лица а над 150 се повредени. Според изјави на сведоци многу луге се повредени во втората експлозија која се слушнала 10 минути по првата. Полицијата истражува кој би можел да биде одговорен за нападот, а Градоначалникот на Истанбул Муамер Гулер изјави дека стнува збор за терористички напад. До експлозиите доага неколку часа пред одржуавњето на денешното завршно сослушуавање во Турскиот уставен суд за случајот за забрана на работата на владеачката Партија на правдата и развој поради наводните антисекуларни активности.
XS
SM
MD
LG