Достапни линкови

Приштина: Косовски новинар казнет со 7 илјади евра поради објавување на името на заштитен сведок


Косовскиот новинар Батон Хаџиу е казнет со 7 илјади евра од Хашкиот Трубунал затоа што во весникот Косово експрес го објави името на заштитниот сведок во случајот против поранешниот премиер Рамуш Харадинај. Хаџиу е осуден денеска за непочитување на судот заради ставањето во опасност на безбедноста на сведокот и неговото семејство.
XS
SM
MD
LG