Достапни линкови

Берлин: Продолжува меѓународната турнеја на Барак Обама


Американскиот претседателски каднидат од Демократската партија Барак Обама денеска ке оддржи говор во Берлин во рамки на својата мегународна турнеја пред изборите во ноември. Претходно тој се очекува да се сретне и со греманската канцеларка Ангела Меркел. Обама кој го посети и Блискиот Исток изјави дека доколку стане претседател врската со Израел ке биде нераскинлива а предупреди и дека нукеларно вооружениот Иран би бил закана додавајки дека светот мора да го спречи тоа. Според анктеите тој е во предност пред кандидатот за претседател на републиканците Џон Мек Кејн.
XS
SM
MD
LG