Достапни линкови

Приштина: Хашим Тачи очекува Македонија и Црна Гора бргу да го признаат Косово


Очекуваме многу брзо Македонија и Црна Гора да го признаат Косово изјави косовоскиот премиер Хашим Тачи по враќањето од неколкудневната посета на официјален Вашингтон каде што се сретна со американскиот претседател Џорџ Буш.Како што јавуваат агенциите Тачи додал дека со властите во Скопје и во Подгорица имаат воспотавено многу добри односи. Досега независнота на Косово ја признаа 43 од 192 земји членки на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG