Достапни линкови

Виена: Шефот на иранската организација за атомска енергија на средба со Барадеј


Првиот човек на иранската организација за атомска енергија Голамреза Агазадех денеска во Виена ке се сретне со шефот на мегународната агенција за атомска енергија Мохамед Ел Барадеј јави иранската државна новинска агенција Ирна.Состанокот доага откако шесте свестки сили во саботата му дадоа на Техеран две недели да одговори на барањето за прекинување на нуклеарната програма или во спротивно да се соочи со можноста за нови мегународни санкции. Западните земји се сомневаат дека Иран работи на производство на атомска бомба но иранските власти негираат тврдејки дека програмата има цивилни цели.
XS
SM
MD
LG