Достапни линкови

Белград: Исполнети условите за трансфер на Караџиќ во Хаг


Обвинителот за воени злосторства на Србија Владимир Вукчевиќ изјави дека истражниот судија донел решение за исполнетост на условите за трансфер на Радован Караџиќ во судот на Обединетите нации за воен криминал во Хаг. Адвокатот на Караџиќ, Светозар Вујачиќ најави дека во законски рок ке поднесе жалба на решението Западните лидери го поздравија приведуавњето на Караџич кој се товари за геноцид од 1992 та до 1995 та година во босанката војна. Караџич беше приведен во понеделникот во Белград користејки лажен идентитет, соопшти вчера претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот Трибунал Расим Лајиќ.
XS
SM
MD
LG