Достапни линкови

Москва: Претседателот на Венецуела Чавез во посета на Русија


Претседателот на Венецуела Уго Чавез пристигна во посета на Русија на разговори за унапредување на односите со Москва. Чавез ќе има средби со рускиот претседател Дмириј Медведев и со премиерот Владимир Путин. Чавез, по пристигнувањето во Москва изјавил дека Венецуела ќе стане стратегиски партнер на Русија во воено-техничката соработка и во производството на нафта. Предвидено е Чавез да ги посети и Белорусија, Португалија и Шпанија.
XS
SM
MD
LG