Достапни линкови

Москва: Шефот на германската дипломатија денеска во Русија и Абхазија


Шефот на германската дилпматија Франк Валтер Штанмајер денеска ќе ги посети Русија и Абхазија во обид да ги намали тензиите околу оваа грузиска провинција. Штанмајер во Тбилиси вчера го презентираше три фазниот мировен план за ненасилство, репатријација на етничките грузиски бегалци во Абхазија и странска помош за обнова. Двете страни во конфликтот со скептицизам го примија планот на Штајнмаер.
XS
SM
MD
LG