Достапни линкови

Москва: Со прогласувањето независно Косово поткопано меѓународното право, смета Медведев


Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека со прогласувањето на независноста на Косово уште еднаш било поткопано меѓународното право, како темелен принцип на постоењето на државите. Тој ова го изјави во говорот пред руските амбасадори на денешното советување во Москва. Медведев ги повика да се спротивстават на обидите на одредени земји или групи на земји да ги спроведуваат интересите преку заобиколување на меѓународното право.
XS
SM
MD
LG