Достапни линкови

Судан: Меѓународниот суд во Хаг не е правно надлежен за Судан, одговара претседателот Ал Башир


Суданскиот претседател Омар Хасан ал Башир изјави дека Меѓународниот кривичен суд во Хаг не е правно надлежен за Судан и ги отфрли обвинувањата на Судот што ги покрена против него за воени злосторства и етничко чистење во Дарфур. Претходно, потпретседателот на парламентот Мохамед ал Хасан предупреди дека суданската влада не е во можност да им гарантира безбедност на хуманитарните работници на Обединетите нации во Судан.
XS
SM
MD
LG