Достапни линкови

Брисел: Оставка на белгискиот премиер откако пропаднаа уставните реформи


Белгискиот премиер Ив Летерм понуди оставка на неговиот кабиент откако пропаднаа уставните реформи кои имаа за цел да им се даде повеќе автономија на француските и холандските јазични региони во земјата. Владата беше формирана во март годинава откако претходно Белгија шест месеци беше во политичка криза која го постави прашањето за поделба на земјата.
XS
SM
MD
LG