Достапни линкови

Њујорк: Бан Ки Мун ги пречекори овластувањата за Косово


,,Со дозволата на реконфигурацијата на УНМИК и предавањето на дел од нејзините функции на мисијата на Европската унија ЕУЛЕКС, генералниот секретар Бан Ки мун ги пречекори овластувањата,, изјави во Њујорк рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин. Тој повтори дека ЕУЛЕКС нема легална основа за почеток на работата на Косово.
XS
SM
MD
LG