Достапни линкови

Кабул: 40 загинати, а 140 повредени во самоубиствен напад пред индиската амбасада


Во денешниот самоубиствен напад со автомобил бомба пред индиската амбасада во Кабул загинале четириесет луѓе, додека над сто и четириесет биле повредени, јавија агенциите од Авганистан. Поголемиот број од жртвите биле цивили кои чекале ред за визи пред амбасадата. Ова е најголем бомбашки напад во Кабул од паѓањето на талибанската власт пред седум години. Властите за нападот ги обвинија талибанските бунтовници.
XS
SM
MD
LG