Достапни линкови

Лондон: Надал го освои Вимблдон во финале за паметење


Рафаел Надал за прв пат триумфираше на Вимблдон и тоа по првата победа над Рожер Федерер на трева во финалето за паметење - 6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7! Шпанецот поведе со 2-0 по сетови, Федерер се врати после два тај-брејка спасувајќи притоа две меч топки, но неуспеа да го комплетира пресвртот. После два прекина поради дожд и скоро пет часа Надај ја искористи четвртата меч топка и го освои неофицијалното тениско светско првенство.
XS
SM
MD
LG