Достапни линкови

Осетија: Три лица загинале, над 10 повредени во престрелка


Три лица загинале, а над 10 биле повредени во престрелка меѓу грузиските владини сили и сепаратистите во Јужна Осетија. Сепаратистичките сили соопштија дека грузијците бомбардирале неколку места во Јужна Осетија, поради што властите во таа отцепена република наредиле општа мобилизација. Грузијската армија, пак ги обвини сепаратистите дека го започнале конфиктот со напад врз неколку села на грузијска територија.
XS
SM
MD
LG