Достапни линкови

Вашингтон: Нуклеарното оружје не смее да дојде во рацете на опасни земји и терористи, вели Џорџ Буш


Американскиот претседател Џорџ Буш ја одбележа 40 годишнината од потпишувањето на договорот за неширење на нуклеарното оружје со повик до нациите во светот да не дозволат нукеарната технологија да дојде во рацете на опасни земји и терористи. Инаку, Белата Куќа соопшти дека Буш во наредната недела, на маргините на самитот на Ге 8, ќе разговара со лидерите на Јапонија, Кина и Јужна Кореја за нуклеарната програма на Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG