Достапни линкови

Кабул: Јуни најкрвав месец за странските трупи во Авганистан од 2001


Јуни бил најкрвавиот месец за странските трупи во Авганистан од 2001-та година. Според воени извори, минатиот месец бил втор по бројот на загинати мировници и во Ирак. Во Авганистан 49 војници од коалицијата предводена од НАТО го загубиле животот, додека во Ирак загинале 31 странски војник.
XS
SM
MD
LG