Достапни линкови

Пекинг: Кондолиза Рајс вети помош за провинцијата Сечуан


Американската државна секретарка Кондолиза Рајс, која е во посета на Кина, им вети на кинеските претставници дека Соединетите Држави ќе ја продолжат помошта за провинцијата Сецуан, која беше погодена од катастрофален земјотерс. Меѓутоа, Рајс не постигна согласност ос кинеските лидери во врска со ситуацијата во Зимбабве. Вашингтон смета дека треба да се засилат санкциите против режимот во Зимбабве поради нерегуларните претседателски избори, а Пекинг се залага за поумерен став и започнување дијалог.
XS
SM
MD
LG