Достапни линкови

Мексико: Најмалку десет лица убиени во насилства во Сиудад Хуарез


Најмалку дваесетмина се убиени во последните три дена во насилствата кои се случуваат во мексиканскиот град Сиудад Хуарез,кој се наоѓа на границата со Соединетите Американски Држави.Како што соопшти портпаролот на мексиканската полиција Сезар Рамирез,меѓу последните жртви биле татко и син кои биле убиени додека спиеле.Тој исто така додаде дека ова година во овој град,особено во озогласениот нарко картел Хуарез,биле убиени повеке од 500 луѓе.Инаку предходно претседателот на Мексико Фелипе Калдерон,нареди распоредување на 25,000 војници низ земјата,за да им помагаат на полицијата во борбата со нарко босовите.
XS
SM
MD
LG