Достапни линкови

Ријад: Лидерите на земјите најголеми произведувачи на нафта разговараат за контролирање на цените


Лидерите на земјите најголеми произведувачи на нафта и на земјите потрошувачи денеска на состанок во Саудиска Арабија дискутираат за начините на кои може да се контролираат растечките цени на нафтата. На средбата во главниот град Џеда присуствуваат и британскиот премиер Гордон Браун и американскиот секеретар за енергија Самуел Бодман. Во петокот цените за барел достигнаа до 140 долари, а саудиските власти соопштија дека се подготвени да го зголемат производството.
XS
SM
MD
LG