Достапни линкови

Сирија: Инспекција на претставници на меѓународната агенција за атомска енергија


Преставници на мегународната агенција за атомска енергија денеска ја почнаа три дневната посета на Сирија чија цел е да извршат инспекција на областа која минатата година ја бомбардираа израелците а во која Вашингтон смета дека има нуклерни постројка. Според Соединетите Држави постојат фотографии и информации кои докажуваат дека таму има таков капацитет кој е изгарден со помош на Северна Кореја. Сирискиот претседател Башар Ал Асад рече дека владата ке соработува со мегународната агенција а капацитетот тврди дека е воен а не нуклеарен објект.
XS
SM
MD
LG