Достапни линкови

Москва: Одбележување на годишнината од почетокот на Втората светска војна


Рускиот претседател Дмитри Медведев и премирот Владимир Путин денеска ја одблежаа годишнината од почетокот на Втората светска војна со присутсво на церемонијата која се одржа на гробот на незјаниот јунак. Венецот кој го положи Медведев го посвети на сите советски војници кои загинаа за време на војната. Нацистичка Германија ја започна опереацијата Барбароса напагајки го совесткиот сојуз на 22 јуни 1941 година.
XS
SM
MD
LG