Достапни линкови

Брисел: ЕУ нема да прифати ниту една нова членка до стапувањето во сила на Лисабонскиот договор


Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека Европската Унија нема да прифати ниту една нова држава членка се додека Лисабонскиот договор стапи на сила.Ова тој го изјави по првиот ден од Самитот на ЕУ кој се одржува во Брисел,на кој европските лидери дебатираа како да продолжат откако Ирските гласачи го отфрлија овој договор.Саркози исто така додаде дека наредниот месец ќе отпатува во Ирска каде ќе се договори со властите да најдат решение за надминување на овој проблем.
XS
SM
MD
LG