Достапни линкови

Хараре: Убиени четворица активисти на опозицијата во Зимбабве


Опозиционото Движење за демократски промени на Зимбабве соопшти дека четворица активисти на оваа партија биле убиени во близина на главниот град Хараре и оти зад убиствата стои владејачката партија на претседателот Роберт Мугабе. Во Зимбабве во идната недела треба да се одржат претседателски избори. Противкандидатот на Роберт Мугабе, опозициониот лидер Морган Цвангираи, од почетокот на кампањата веќе пет пати бил апсен од властите на таа земја.
XS
SM
MD
LG