Достапни линкови

Газа: Во сила шестмесечното примирје меѓу Израел и Хамас


Денеска во Појасот Газа стапи во сила шестмесечното примирје меѓу Израел и Хамас кое беше постигнато со посредство на Египет. Агенциите јавуваат дека засега примирјето се почитувало, но оти постоеле сомневања за тоа колку долго тоа ќе се одржува. Според договорот, една недела по прекинот на нападите Израел треба да ја олесни блокадата на Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG