Достапни линкови

Кабул: НАТО бара од жителите во јужен Авганистан да ги напуштат селата поради воена операција


Хеликоптери на НАТО фрлале летки во јужен Авганистан барајки од жителите да ги напуштат селата поради престојната операција против талибанците. Се јавува дека 500 талибанци се распоредиле во неколку села надвор од Кандахар по нападот на затворот што помогна за бегство на над илјада затвореници од кои 500 талибанци Авганистанските и НАТО силите испратија засилување во регионот. Во меѓувреме Пакистан го предупреди Авганистан дека ке го брани суверенитетот доколку бидат нападнати талибански позиции на пакистанска територија.
XS
SM
MD
LG