Достапни линкови

Луксембург: Состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ


Во Луксембург министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска се состануваат на разговори како да одговарота по отфрлањето на Лисабонскиот договор на референдум во Ирска. Оваа тема се очекува исто така да биде на агендата за време на денешната псоета на Францускиот претседател Никола Саркози на Чешка на разговорите во Прага со чешкиот, полскиот унгарскиот и слоавчкиот лидер. Во Ликсембург,министрите за надворешни работи, како што најавија дипломатите ќе се осврнат и на Македонија, по исходот од прегласувањето.
XS
SM
MD
LG