Достапни линкови

Ерусалим: Изградбата на израелска населба на Западниот брег може да наштети на мировните преговори


Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс денеска изјави дека продолжувањето на изграба на израелска населба на Западниот брег може да им наштети на израелско палестинските мировни разговори. Рајс која престојува во посета на Ерусалим рече дека овој потег не придонесува за создавање на доверба мегу двете страни. Израел го потврди планот за израдба на 1 300 нови стамбени објекти во областа на западниот брег која властите ја сметаат за дел од Ерусалим.
XS
SM
MD
LG