Достапни линкови

Кандахар: Стотици затвореници меѓу нив и талибански милитанти избегале од затвор


Стотици затвореници, вклучувајки и многумина талибански милитанти, избегале од затворот во јужниот авганистански град Кандахар. Затворот најнапред бил нападнат со камион бомба, а потоа и од група милитанти, при што биле убиени најмалку 15-мина чувари. Според властите во Кандахар, избегале околу 900 затвореници, меѓу кои и некои од водечките талибански милитанти, одговорни за организирање повеќе самоубиствени напади.
XS
SM
MD
LG