Достапни линкови

Приштина: Следува реорганизација на мисијата на ОН на Косово за преземање на задачите од ЕУ


Земјите членки на НАТО на состанокот во Брисел постигнаа согласност да обучат 2,500 припадници на идните косовски безбедносни сили. Одлуката доаѓа неколку дена пред стапувањето во сила на косовскиот Устав. Во меѓувреме, генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун писмено ги извести косовските власти за планот да ја реорганизира мисијата на ОН на Косово за да дозволи преземање на клучните задачи од страна на мисијата на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG