Достапни линкови

Брисел: Состанок на министрите за одбрана на НАТО


Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО во Брисел го започнуваат дво-дневниот состанок на кој ќе се расправа за мировните мисии и за улогата на силите на КФОР на Косово. Се очекува американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс да побара од сојузниците поголема помош за безбедносните сили во Авганистан. Министрите ќе упатат и апел до рускиот министер за одбрана Анатоли Сердјуков да помогне во смирувањето на тензиите со Грузија во врска со сепаратистичкиот регион Абхазија.
XS
SM
MD
LG