Достапни линкови

Мадрид: Автомобилската индустрија ја запре работата поради недостиг од репроматеријали и гориво


Сите 18 фабрики за производство на автомобили во Шпанија денеска ја запираат работата поради недостиг од репро-материјали и гориво, предизвикан од националниот штрајк на камионџиите кои протестираат против високите цени на нафтата. Автомобилската индустрија во Шпанија остварува 4 насто од бруто домашниот производ на земјата, во која свои фабрики имаат Сеат, Мерцедес, Рено, Нисан, Цитроен, Пежо, Ивеко и Форд.
XS
SM
MD
LG