Достапни линкови

Париз: Донаторска конференција за Авганистан


Во Париз денеска започна донаторска конференција за Авганистан, што ја отвори францускиот претседател Никола Саркози, а учествуваат претставници на 65 земји и 15 меѓународни организации. Авганистан очекува околу 50 милијарди долари помош за 5-годишниот план за развој, но донаторите ќе побараат од таа земја поефикасна битка против корупцијата.
XS
SM
MD
LG