Достапни линкови

Париз: Франција домаќин на конференција за развој на Авганистан


Денеска Франција е домакин на Меѓународната конференција за развој на Авганистан.На овој состанок Соединетите Американски Држави ќе и ветат на Авганистан парична помош во висина од 10 милијарди долари изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.Претходно авганистанскиот претседател Хамид Карзаји најави дека на ова конференција во Париз ке го претстави планот за развој на неговата земја за кој во наредните години ке бидат потребни околу 50 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG