Достапни линкови

Газа: Хамас ја прифати понудата за дијалог со Фатах за национално помирување меѓу палестинците


Палестинското движење Хамас ја прифати понудата за дијалог на палестинскиот претседател Махмуд Абас за помирување меѓу палестинците, повеќе од една година откако Хамас ја презеде контролата во појасот Газа, симнувајќи го од власт движењето Фатах. Ја прифаќаме подадената рака, за да дојдеме до национално единство, изјави палестинскиот премиер од редовите на Хамас Исмаил Ханија.
XS
SM
MD
LG