Достапни линкови

Дарфур: Претставници на Советот за безбедност денеска во Судан


Преставници на Советот за безбедност денеска ќе допатуваат во Судан за да се запознаат со ситуацијата во провинцијата Дарфур. Во судирте мегу владата и бунтовниците досега загинаа околу 300 илјади луѓе, а над два ипол милиони се раселени. Обединетите Нации и Африканскатра Унија се обидуваат да покренатр мировни преговори за постигнување политичко решение на конфликтот.
XS
SM
MD
LG