Достапни линкови

Брисел: Солана се надева на скорешен напредок околу мисијата Еулекс на Косово


Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Хавиер Солана во Европскиот парламент во Брисел изјави дека се надева оти наскоро ќе се постигне напредок околу мисијата Еулекс на Косово. Тој рече дека одлуката за статусот на мисијата мора да биде донесена во Њујорк. Солана исто така изрази надеж дека во Србија ќе биде формирана Влада која ќе ја узвои европската перспектива.
XS
SM
MD
LG