Достапни линкови

Рим: Самит на кој светските лидери ќе разговараат за цените на храната


Во Рим денеска почнува самит на кој светските лидери ке разговараат за растот на цените на храната во светот. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун претходно ги повика да ја ублажат контролата врз цените и останатите ограничувања во земјоделската трговија за да се спречи натамошниот раст на цената на храната. Тој планира да го изнесе неговото барање на самитот на организацијата за хрна и земјоделство во Рим кој го оргнизира Италија и ОН. Самиот предизвикува и контроверзи поради присуството на претсетелот на Зимбабве Роберт Мугабе и на Иран Махмуд Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG