Достапни линкови

Скопје: ДИК ги објави резултатите по преброени 98,49% од избирачките места


Коалицијата „За подобра Македонија“ води на предвремените парламентарни избори во Македонија со освоени 479,219 гласа, соопшти ДИК. Kоалицијата „Сонце“ освоила 231,978 по преброени 98,49% од избирачките места. Трета по бројот вкупно освоени гласови е ДУИ со 109,940 гласа, додека ДПА освоила 101,123 гласа.
XS
SM
MD
LG