Достапни линкови

Пекинг: Кина се подготвува да започне со сушење на земјотресното езеро


Кинеските власти се подготвуваат да започнат со сушењето на најголемото така наречено земјотресно езеро откако евакуираа речиси 200 000 луге а повеке од милион предупредија да бидат подготвени за брзо напуштање на областа. Езерото се формираше поради спуштање на земјиштето по земјотресот кој ја погоди провинција Сечуан на 12 Мај.Кинеската агенција Ксинхуа јави дека работата на канлите е завршена и дека сушењето на езерото ке почне денеска. Агецнијата јавува и дека воен транспортен хелихоптер во кој имало 14 лица се уранл во билизина на епицентацерот на земјотерсот а мисиијата за пронаогање и спасување е во тек.
XS
SM
MD
LG