Достапни линкови

Женева: СЗО бара забрана на сите реклами за цигари


Светската здравствена организација ги повика владите во светот да воведат забрана на сите реклами за цигарите со цел да ги спречат младите луѓе од пушење. Повеќето од нив, како што се додава во изјавата, почнуваат да пушат пред да наполнат осумнаесет години. Исто така се наведува дека во земјите каде што постои таква забрана, пушењето било намалено за шеснаесет насто.
XS
SM
MD
LG